www.laniusminor.cz

© 2016-2020 by Marie Jandová Created with Wix.com

Medvědi objevují oheň

16.7.2016

Tedy přinejmenším ve stejnojmenné povídkové knize Terryho Bissona z roku 1995 (v českém překladu 1998) už ho objevili, takže pozor na ně!

Ze žánru sci-fi toho zatím moc načteno nemám a vědecko-fantastická povídka mě míjela zcela. První povídky sbírky proto byly velkým překvapením, co vše se pod tento pojem vejde a že to zdaleka není jen o robotech a letech do vesmíru. Jenomže kouzlo nového a nadšení z nápaditých námětů po pár kouscích vyprchalo, když se ukázalo, že ty neotřelé motivy nikam nesměřují, že jim chybí gradace a pointa. A pak přišla předposlední povídka Pouze s povolením a ta končí slovy: "A to je konec mého příběhu. Jestli se vám nelíbí, vyserte si voko. Svoje stížnosti si klidně adresujte newyorskému úřadu Svazu spisovatelů, oddělení zápletek, kde je zaregistrováno povolení k obejití pointy č. 5994. Poplatek byl řádně zaplacen." Stěžovat si zjevně nemá smysl.

Budu proto raději chválit. Autora za povídky George (o chlapci s křídly), Další (o potížích monorasového páru s uzavřením sňatku), Dva chlápci z budoucnosti (o romantice napříč časem) a Anglie zvedá kotvy (o plavbě britských ostrovů k americkému pobřeží). A překladatele Viktora Janiše za skvěle odvedenou práci. Na stole mi shodou okolností leží kniha povídek jiného autora, leč téhož překladatele. Už se těším.

 

Bisson, Terry: Medvědi objevují oheň. TALPRESS 1998. Překlad Viktor Janiš.

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now