www.laniusminor.cz

© 2016-2020 by Marie Jandová Created with Wix.com

Papír není mrtvý

„Činím tě osobně odpovědnou za to, že mé neteře a synovci nedostanou ode mne letos k Vánocům dárek,“ zaútočila na mě kolegyně při odchodu z práce. Pár hodin před tím jsem jí pověděla o své návštěvě papírnictví Kaš-mi-daš a ona už stihla prošmejdit jejich nabídku na internetu, zamilovat se do spousty roztomilých zbytečností a najít si spojení do pražských Nuslí, aby si mohla rovnou něco koupit.

Malý krámek pod nuselskými schody, otevřený teprve letos v srpnu, má svůj půvab. Z ulice do něj vedou úzké prosklené dveře a sotva je za sebou zavřu, ocitám se v tak trochu jiném světě. Chybí snad už jen, aby milá paní prodavačka měla šaty z počátku minulého století, a iluze by byla dokonalá. Nechápejte mě špatně, zboží není antikvární, jen je svou povahou v době emailů a diářů v mobilu krásně asynchronní. Kaš-mi-daš je pro milovníky papíru totéž, co třeba Červená židle v Klimentské pro milovníky čokolády. Vedle českých značek, jako například Calico či Formace, jsou tu vyskládány i bločky a přáníčka a penály a tužky a obálky a vůbec na co si vzpomenete dovezené z Británie nebo Koreje a s vervou a radostí obohacují nabídku okoukaného papírenského zboží. Komu by tohle pokoukání nestačilo, může se po kouzelném litinovém schodišti vyšroubovat do patra do neméně kouzelného prostoru opanovaného obrovským dřevěným stolem. Nabídnutou možnost něco si tu vytvořit a vypít si u toho čaj pro tentokrát odmítám s tím, že sem ráda dovleču kamarádku, abych si měla u toho stříhání a lepení s kým povídat. Anebo se nechám zlákat na některou z dílniček, které tu čas od času pořádají. Ještě vyzvídám, co že to znamená to Kaš-mi-daš. Prý to slovo jen tak kdysi před lety paní majitelku napadlo, a když letos otevírala nejdřív e-shop a pak i kamenný obchůdek, dala prázdnému slovu jeho obsah. Ať už Kaš-mi-daš znamená samo o sobě cokoliv, papírnictví toho jména znamená pastvu pro oči a radost v srdci. A o tu jsem se s vámi chtěla podělit.

A tím se vracím k obvinění mé kolegyně. Chtěla bezpochyby naznačit, že se v papírnictví vydá z peněz, což tam jde vzhledem ke spoustě krásných věcí a taky vzhledem k jejich ceně velmi snadno, a že už jí nezbyde na dárky pro ubohé děti. Není ale přece nic snazšího, než se zajet do Nuslí pokochat a odejít s náručí dárků. Osobně se nemůžu dočkat, až si kolegyně rozbalí tu drobnůstku, kterou jsem tam našla, jak čeká právě na ni. Anebo koupit přání a pak vklouznout do sousední čajovny Jedna báseň a u šálku vybraného čaje někomu napsat pár hřejivých slov. A dotaženo do důsledku, vlastně vůbec nemusíte jezdit do Nuslí a vlastně vůbec nemusíte něco kupovat. Ale těch pár slov pro zahřátí někomu dopřejte!  

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now