www.laniusminor.cz

© 2016-2020 by Marie Jandová Created with Wix.com

Osel, vůl a bába s kozou

 

Když andělé hledali zvířátka k jesličkám, byl lev odmítnut pro svou hrubost, liška pro svou nepoctivost a páv pro svou pyšnost. Těmi pravými se ukázali být zdánliví outsideři: osel pro svou trpělivost a vůl pro svou pokoru. O tom, že není osel jako osel a že není vůl jako vůl, se právě před jesličkami přemítá velmi dobře. Příležitostí je k tomu v těchto dnech hodně.

Nabízí se zajít na výstavu betlémů (v Praze například jako obvykle u Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí, dále v Klementinu nebo v Muzeu Karlova mostu), ale osobně doporučuji spíše zajít do kostela. Nebo rovnou do několika. Na internetu jsou na stránkách www.krestanskevanoce.cz k přečtení nejen obecné texty o vánočních svátcích a tradici betlémů, ale jsou zde k dohledání také informace o „otvírací době“ konkrétních kostelů a o historii jejich betlémů. Že je v dejvickém kostele sv. Matěje k vidění perníkový betlém jsem věděla, ale tušíte, jaký betlém se skrývá za dveřmi kostela sv. Jakuba Staršího v Petrovicích? Jeho fotografie z dálky připomíná stěny karlštejnské kaple sv. Kateřiny ze zlacených plátů s drahokamy. Je to svého druhu fotokoláž: krajinu utvářenou reprodukcemi místních domů zabydlují místní lidé. V současné době už prý zahrnuje asi šest set postav farníků, živých i těch zesnulých.

Na objevování betlémů s sebou určitě vezměte děti: z brněnských a pražských kostelů, zapojených do projektu, si mohou odnést papírové figurky a doma si k nim z výše uvedených internetových stránek vytisknout kulisy a sestavit si vlastní jesličky. Napovím vám, že v Praze si pro Pannu Marii můžete zajít ke sv. Ignáci na Karlovo náměstí, sv. Josefa dostanete v Loretě na Hradčanech a Ježíšek čeká příhodně u Pražského Jezulátka v Karmelitské ulici. A když už budete stát nebo s dětmi dřepět u těch jesliček, nestyďte se Ježíškovi zamávat, usmát se naň, nebo mu zazpívat koledu. Zahřejete to jeho i vás – a možná se k vám přidají i další návštěvníci. Ono se už moc nezpívá a je to škoda. Taky si můžete udělat rodinnou soutěž o nejsympatičtější betlémskou figurku. Nechte ji děti nakreslit nebo namalovat a vydařený obrázek přihlaste do soutěže. Vzpomínám na jednu výstavu dětských vánočních kreseb, kde bylo mezi zvířátky okolo jesliček i prasátko. Nevím, zda by vyhovovalo letošnímu zadání, ale přišlo mi to velmi originální a milé.

Stejně jako mi přijde milé osazenstvo betléma Marie Fischerové-Kvěchové na našem okně. (Děkuji za něj svým nesmírně šikovným rodičům.) Bába s kozou, hubený krejčík, hošík s kolébkou, všichni v parádních krojích z Chodska, Valašska, Slovácka se scházejí před stájí prozářenou světlem. Ptáte se, odkud vychází to světlo? To je přece nad slunce jasnější. To světlo, co ve tmě svítí a tma je nepohltila, je přece Láska. Pamatujte na to, až zase narazíte na osla, kterému chybí jakákoliv trpělivost, nebo na vola, pro kterého je pokora cizí slovo.  

 

 

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now