www.laniusminor.cz

© 2016-2019 by Marie Jandová Created with Wix.com

Chalupa v Číně

 

Mému muži se zdají neuvěřitelně akční a barvité sny. Obzvlášť vydařené jsou po sklence kvalitního alkoholu před spaním. To se pak ocitá v netušených krajinách, zažívá honičky s mimozemšťany, řídí divné dopravní prostředky a potkává nebezpečné tvory. Z prodeje námětů scénáristům hollywoodských trháků a tvůrcům počítačových her by si bez problémů vydělal na pár lahví dobrého pití: Grand Marnier Cordon Rouge (z lásky k pomerančům), Pyrat XO Reserve (z lásky ke karibským rumům), Malecon 21 yo (z lásky ke mně), Metaxa 5* (z lásky k řecké kuchyni). Naštěstí nemá zapotřebí zaprodávat své sny – ukazuje se totiž, že stejně opojně jako pětihvězdičková metaxa působí rekonstrukce chalupy.

 

V posledních týdnech je to šrumec. Tesaře na odsekání krovu z komína jsme ještě stále neuhnali, ale s pouhým dvouměsíčním zpožděním byly dokončeny terénní úpravy na přední zahradě. Na nevinně svažitém pozemku, sjízdném pouze za traktorové asistence a schůdném pouze za trvalé abstinence vyrostly krom zpevněných pojezdových pásů též schody ze starobylých nášlapných kamenů a zídky z ruly a rohovce z lomu na Onom Světě. (To jsem si nevymyslela, a jestli je někdo zvědavý, jak to na Onom Světě vypadá, tak ať ho hledá u obce Kovářov v okrese Písek.) Realizátoři kamenných prvků mají stočený med (zdržení projektu o několik dní), utopený mobil (nedostupnost po dobu několika týdnů) a zhuntovaná záda (rekonvalescence před pokračováním na další části pozemku v řádu několika měsíců). My máme luxusní na sucho skládané zídky a nejpřepychovější hmyzí hotel v kraji. Plní se rychle, rezervace není možná, kdo dřív přijde, ten dřív bydlí.

 

Zájem o ubytovací kapacity je i z řad příbuzných a přátel, kteří si díky velkoryse pojatému podkroví nemusí ustlat na kameni. Chtěli jsme pro ně tu chaloupku ještě trochu načančat a pustili jsme se do poslední nevymalované místnosti. Řeklo by se, že vymalovat kuchyň a trochu vyspravit staré skříňky je příjemná práce na víkend, a pak si na pár dnů lehneme do houpací sítě a budeme vyhlížet návštěvníky. Jenže ouha: stávající vybavení se ukázalo opotřebovanější, než je zdrávo, a letité nátěry na stěnách se poroučely k zemi. Nejbližší nahlášená návštěva se tudíž odložila na neurčito a my se pustili do závodu s časem, stěrkovací hmotou a obchodním domem IKEA, abychom stihli postavit novou kuchyň do příjezdu další návštěvy.

 

Toho rána, kdy kuchyňské zdi připomínaly vzorkovník stavebních hmot aplikovatelných na svislé povrchy (omítka, stěrka před vybroušením, stěrka po vybroušení nezatmelená, stěrka po vybroušení zatmelená, staré lepidlo na obklady před seškrábáním, devět cvičně přilepených nových kachliček, díry po skobách o průměru dvou centimetrů a vysekaná drážka na elektrický kabel před zakytováním) a kdy se veškeré interiérové zařízení scvrklo na lednici (ve funkci lednice), plotnu (ve funkci ponku), průmyslový vysavač (v kombinované funkci vysavače a všudypřítomné překážky), stavební reflektor (v kombinované funkci osvětlení a hlídače kvality) a štafle (ve všech myslitelných funkcích), tedy toho rána se Petr po krátké noci v posteli nacházející se pouhého půl metru od té spouště, probudil se slovy: Ty jsi takový ťuhýk!

 

Já: Taky ti přeju dobré ráno. Co tě vede k takovému prohlášení?

 

On: Ses mi ztratila na chalupě?

 

Já: ???

 

On: No, měli jsme chalupu v Číně. (Večer předtím jsme se seznámili s Holanďanem, který v sousední vsi koupil starý vepřín, a povídalo se o všem možném, taky o přístavu v Rotterdamu a o největším přístavu na světě, kterým je ten v Šanghaji. Než stěhovat přístav do Lučkovic, dá rozum, že je snazší přesunout chalupu do Číny.)

 

Já (pobaveně): Jak často jsme tam jezdili?

 

On: Byli jsme tam poprvé, obhlídnout ji. Měli jsme tam jezírko a od něj měl dolů z kopce vést potůček a ta voda se měla zase vracet nahoru, ale řekli nám, že nefunguje čerpadlo, tak že tam nechají ty strouhy, aby voda mohla téct dolů, a že půjdou. Jsem jim řekl, že se zbláznili, že nemáme tolik vody, abychom ji jen tak upouštěli pryč (průsak reálných obav o vydatnost naší studny) a že to mají celé zase zasypat. A my jsme se vydali prozkoumat okolí. Procházeli jsme se v nějakém lese a byly tam obrovské hory a mezi nimi zavěšený most, který se celý kýval a nakláněl doprava doleva (takže přejít po něm muselo být stejně obtížné jako uhlídat kachličky ve vodováze). Ty jsi říkala, že počkáme, až po něm půjde někdo z místních, abychom odkoukali styl. Ale přišli nějací turisti a ti to taky neuměli. Tak jsme se začali pomalu sunout po čtyřech. A tys mi utekla dopředu a byla jsi už asi ve třetině, když se z druhé strany nahrnula na most skupinka budhistických mnichů s bubínky a zpívali a tancovali a děsně ten most rozhoupali. Tak jsme všichni rychle vycouvali a to už tam stáli policajti a zastavovali další lidi, že teď na ten most nesmí, že tam jdou ti mniši. Tak jsme se těch policistů zeptali, kde najdeme kino, a oni nás poslali dolů a doleva. Dole vlevo byl normální dům, ve kterém bydleli nějací lidi. Pozdravili jsme je a prošli jsme tím domem dolů do sklepa (tomu našemu Petr před pár dny obnovoval odvětrávání) a pořád po schodech dolů a tam bylo kino a dávali nějaký film a seděla tam nějaká Číňanka a ta povídá: To je příšerný film, co? A že prý chtěla odejít, ale že je krátký a už brzy skončí. (Tím se asi Petr utěšuje taky, že ten náš špatný kuchyňský horor brzy skončí.) Ta Číňanka nám pak dala tip, že nemusíme chodit přes ten děsný most, že se dá jít spodem. A tak jsme se tím údolím pohodlně vrátili do naší chalupy. Zahradníci už tam nebyli (každý sen má svůj reálný základ). Vešli jsme dovnitř a prohlíželi jsme si rozhlehlé interiéry, mramorová schodiště s balustrádami a stěny s pozlacenými tapetami. Všude byla spousta lidí a všechno to byli naši zaměstnanci. A když jsem jim chtěl zadávat instrukce, co všechno je třeba udělat, začal někdo nahlas vykřikovat něco o vstávání a oni se lekli a utekli.

 

A tak si musíme vystačit s vlastníma rukama, a co nezvládnou, na to si najít šikovné lidi tady u nás. Kominíka, instalatéra a elektrikáře už máme, zedníka, pokrývače, pecaře a toho tesaře snad už taky. Neznáte nějakého sadaře? A bankéře?  

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now