top of page
  • Text: ťuhýk - Foto: ťuhýk

K+M+B+2017


Jeden čas jsem docela baštila německý rap. Tomu, kdo neslyšel mého kamaráda Michaela recitovat Goethova Krále duchů v originále, může němčina znít jako střílení z kanónu; je vlastně pro rapování jako stvořená. První skutečně úspěšnou hiphopovou skupinou v Německu byla na přelomu 80. a 90. let Die Fantastischen Vier (Fantastická čtyřka). Jedna z jejích fantastických skladeb nese název Mfg. Titulní zkratka pro standardní zakončení obchodních dopisů S přátelským pozdravem je jen jednou z téměř devadesáti zkratek, které tvoří text písně. S nápadem vyprávět ve zkratkách celý příběh je ale předběhl český raper Ivan Mládek. Jeho píseň Zkratky už může být mladším generacím nesrozumitelná, takže se na internetu vyskytuje i její rozklíčovaný text.

Zkratky jsou milá užitečná zvířátka, když jim rozumíte. Ty neznámé jsou pěkné potvory. V emailové korespondenci číhají nášlapné miny jako asap, rsvp, fyi, pls a hq, připravené jakékoliv OK zdevastovat na KO. Kdo si koupí BMW s ABS, AWD, EBD, HAC, HUD, a SRS, aby se skoro bál do takového vozu sednout. A přitom auto s takovou výbavou svého řidiče hýčká, chrání ho před smykem, při rozjezdu do kopce mu nedovolí sklouznout ani o píď a důležité informace mu za jízdy zobrazuje v úrovni očí.

A co že jsem se tak rozepsala o zkratkách? Protože se jednu chystám napsat na vchodové dveře. Vlastně ji obnovit a připsat k ní nový letopočet. Je totiž 6. leden, svátek Zjevení Páně, známější jako svátek Tří králů. A ti tři králové, o kterých se neví, zda byli tři a zda to vůbec byli králové, natož aby někdo znal jejich jména, si s nezištnou pomocí lidové tradice poněkud neprávem přivlastnili význam nápisu křídou na dveřích. Písmena K+M+B totiž nereprezentují Kašpara, Melichara a Baltazara, nýbrž mají svůj původ ve větě Kristus ať žehná tomuto domu, latinsky Christus mansionem benedicat. Proto na některých dveřích stojí C+M+B. Jo a to mezi písmeny nejsou plusy, ale křížky a patří tam tři na znamení žehnání Ve jménu Otce, Syna i Ducha svatého.

Kdoví, jestli by dnes králové neposlali Marii a Josefovi jen sms. Rychlá doba zkratkám svědčí a svádí ke zkratkovitosti bohužel mnohdy i v myšlení a jednání. Den Tří králů lze slavit také jako svátek slov (cenného zlata), myšlení (vonného kadidla) a činů (léčivé myrhy). Kristus ať žehná tomuto světu po celý rok 2017.

bottom of page