top of page
  • Text: ťuhýk - Foto: wix

Kroužkování tučňáků


Za okny bílo, úplněk na spadnutí, špatně se usíná a počítání oveček nezabírá? Zkuste to s tučňáky! Budou se vám hemžit před očima nebo naopak schovávat v husté mlze, budou splývat ve večerním šeru a ztrácet se v chumelenici a marná snaha dopočítat se jich vás uondá. Ovšem pozor! Může se taky stát, že vám tučňáci učarují natolik, že vás to jejich počítání chytne a nepustí. V tom případě na spaní zapomeňte.

Pokud máte jako já pro ty legrační tvory ve fraku slabost, neměl by vaší pozornosti uniknout projekt Oxfordské univerzity Penguin Watch, díky kterému se můžete bez nebezpečí omrzlin vydat na přírodovědnou expedici a zapojit se do kroužkování tučňáků. Členem hlídky se můžete stát i bez znalostí jazyků, veškeré potřebné informace získáte v češtině. Vlastně se ani nemusíte přihlašovat, můžete si kroužkování zkusit jen tak. Na pár obrázcích se vám představí různé rodinky tučňáků, abyste uměli rozlišit dospělé zvíře od mláděte, a jste připraveni kroužkovat.

Někde tam na jihu, kde pinguíni žijí, rozestavěli vědci fotopasti. Je jich padesát a každá z nich pořídí 8-96 snímků za den a dělají to už asi tři roky. Ty fotky, jak se dá čekat, nemají zrovna vysokou uměleckou hodnotu. Na jejich kvalitě se podepisuje zejména zoufalá nepřízeň počasí a neméně zoufalé světelné podmínky. Mají ale vysokou výpovědní hodnotu pro vědce, kteří zkoumají zvyky a proměny života v hnízdištích tučňáků. Tedy za předpokladu, že ty snímky někdo vyhodnotí. A tady se otevírá prostor pro nadšence, úletáře a tiché blázny, kteří se tohoto úkolu dobrovolně ujímají. Není jich až tak málo, skoro čtyřicet tisíc. A společně vyhodnotili už více než 4,5 miliónů fotek s tučňáky patagonskými, oslími, kroužkovými, uzdičkovými, skalními a žlutorohými, nebo taky žádnými, protože i takové fotky je třeba zpracovat. Ve zkratce jde o to určit u každého snímku, zda na něm vidíte či nevidíte nějaká zvířata, a pokud ano, pak je označit a spočítat, případně konstatovat, že je jich tam moc. A protože je každý obrázek jiný a člověk, tvor zvědavý, napjatě čeká, jaký bude další a pak další, jestli natrefí konečně na to žlutorohé zvíře, protože zatím to byli samí oslíci, jestli se mu poštěstí setkat se s mláďaty nebo odhalit vejce, právě proto se u kroužkování snadno zapomenete.

Tento projekt je jen jedním ze "souboru občansko naučných webových projektů, které využívají úsilí dobrovolníků pomoct vědcům zpracovat kvanta dat, jimiž jsou při svém výzkumu zaplaveni". Takže jestli vás víc než tučňáci berou cyklóny, Mléčná dráha, fosilie nebo třeba plankton, najděte si na Zooniverse ten svůj projekt. Ne všechny běží v češtině, ale třeba zrovna identifikace planktonu ve Středozemním moři a Kalifornském proudu ano a povím vám, že na mě už dlouho neudělalo nic tak velký dojem, jako nádherně zpracovaný průvodce planktonem projektu Plankton Portal! Ale to může být tím, že jsem nadšenec, úletář a tichý blázen k tomu.

bottom of page