top of page
  • Text: ťuhýk - Foto: ťuhýk

Takenoko


Pandy jsou závislé na bambusu. Opravdu závislé. K pokrytí energetické potřeby musí do sebe černobílý otesánek nacpat během 24 hodin okolo 3500 bambusových stonků, což odpovídá asi 40 kg a 200 m dlouhé bambusové houštině, protože zatímco kráva zhodnotí spasenou trávu z 80%, pandě se to podaří jen ze 17%! Tolik na úvod, abyste si uměli představ, jakým danajským darem musí taková panda být. Na vlastní kůži to zažijí na dvoře japonského císaře, kterému právě toto roztomilé zvířátko věnuje čínský císař na důkaz přátelství. A vlastně to poznáte i vy, protože postarat se tomu nenažranci o krmi bude váš úkol – tedy pokud si zahrajete Takenoko. A jestli dáte na má slova, tak si tuhle skvělou hru nenecháte ujít!

Japonské slovo z názvu hry znamená prostě bambusový výhonek. Zahradu, ve které je budete pěstovat, vytváříte skládáním šestihranných polí tří barev, které rovněž určují barvu bambusu, kterému se na nich daří. Rozšiřování a zavlažování zahrady představuje jednu ze tří možností, jak získat body. Další si připíšete za pěstování bambusu na zavlažených polích, anebo za krmení mlsné pandy. A jako každou zemědělskou produkci, i tu vaši ovlivní počasí. Dobrá zpráva je, že v této hře žádné počasí není špatné. Ať už prší, nebo žhne slunce, povětrnostní podmínky vždy přinášejí nějakou výhodu.

Pravidla hry jsou jednoduchá a pro hru s dětmi se dají ještě zjednodušit třeba hrou s odkrytými kartičkami úkolů. Zároveň není nijak nudná ani pro dospělé, je dostatečně variabilní a poměr strategie a náhody příjemně vyrovnaný. Méně vyrovnané jsou bodové hodnoty úkolů, s kartou za tři body se můžete pachtit neúměrně dlouho a jinou za pět zvládnete raz dva – to do jisté míry závisí na konkrétní herní situaci a dá se to vyvážit taktizováním ve výběru úkolů. Takenoko i díky tomuto aspektu patří ke hrám, ve kterých hráč, který splní své úkoly jako první a hru uzavře, ještě nutně nemusí vyhrát. A kdyby se náhodou někomu hra v této verzi omrzela, nabízí výrobce rozšíření o kartičky s panďátky. Osobně jsem ještě nezkoušela, ale uvážím-li, jaké svízele mají pandy s rozmnožováním, nebude to nic snadného. Považte: samičky jsou údajně plodné jen jeden až tři dny v roce! Je s podivem, že během svého přibližně třicetiletého života odchovají nějakých osm mláďat.

Za zmínku stojí ještě grafická stránka hry. Ilustrace na krabici je ve stylu japonských animovaných filmů a figurky pandy a zahradníka nejsou žádní pinčlíci, ale detailně propracované odlitky. Nápadité je také skládání bambusových dílků na sebe, až je jednomu líto, že bambus dorůstá jen do výšky čtyř pater. Jak už to u těchto her bývá, levná zrovna není; nicméně dobrá zpráva pro Pražáky: městská knihovna má tuto hru ve svém fondu a můžete si ji půjčit i domů. A možná to umí i jiné knihovny, za zeptání nic nedáte.

Podrobnější informace o hře, pravidla a vtipné glosování manýrů nenasytné pandy najdete zde.

Tak co, už vám raší první výhonky?

Bauza, Antoine: Takenoko. REXhry 2011.

bottom of page