
Dva týdny hausbótem po Irsku – pro někoho luxusní dovolená snů, pro jiného noční můra. Co taková plavba obnáší a čeho se bát a nebát? Tady jsou odpovědi na několik otázek.
Nejdřív ta nejzásadnější: Může se hausbót potopit? - Může. Ale nestává se to. Záleží na kapitánovi, koho pustí ke kormidlu. Překvapivě není k pronájmu lodi zapotřebí žádná zkouška, stačí teoretický online tutoriál a praktická instruktáž při předání lodi. Nicméně při prvním podeplutí mostu se oddělí zrno od plev a ukáže se, kdo už někdy kormidlo v ruce držel, a kdo se ne a ne trefit mezi pilíře. Vodní proudy jsou pěkně škodolibé.
Co je při plavbě nejnáročnější? - Každý, kdo už na hausbótu byl, vám řekne, že průjezd zdymadlem. Na rozdíl od Holandska ovšem, kde se vedle obrovských nákladních remorkérů hausbóty třesou jako ratlík, jsou zdymadla na turistickém kanále spojujícím řeky Shannon a Erne romantickou procházkou růžovým sadem. Na konci sezóny navíc toky zejí prázdnotou, takže nikde nečekáte ani se s nikým netlučete.
Můžu dostat na hausbótu mořskou nemoc? - Pokud na něm vyplujete na širé moře, pak asi ano, ale protože s hausbótem se na širé moře nesmí, tak vám nevolnost hrozí leda z nadměrného požití alkoholu. A to teda v Irsku hrozí dost.
Kde můžu s hausbótem zakotvit? - Nikde. Kotva je naprosté tabu. Máte ji celou dobu na očích, ale ať vás ani nenapadne ji spustit. Nikdy! A když říkám nikdy, myslím opravdu nikdy! Pokud ale budete chtít s hausbótem přirazit ke břehu, můžete využít maríny, městská mola nebo kotviště s úvazišti a většinou i slušným zázemím.
Nemůžu se v noci odvázat? - Můžete, i v té největší díře se dá najít hospoda s hrozným pivem a skvělou whisky. Jestli jste ale měli na mysli uvolnění kotvícího lana, tak to můžete taky, ale náš kapitán vyrobil cvičné kolíky a hezky si nás prozkoušel ve vázání lodního uzlu a dračí smyčky, a navíc při každém kotvení vázací uzly pečlivě zkontroloval.
Spí se na hausbótu v houpací síti? - I kdybyste si ji přivezli s sebou, nebudete ji mít kam zavěsit, takže vezmete zavděk úzkými lavicemi s matrací navrchu a úložným prostorem uvnitř. Asi tušíte, že místa na lodi není nazbyt. Prozradím vám zásadní trik: vezměte si loď s kapacitou o dva větší, než kolik vás je. Kajuta navíc se šikne jako úložna zavazadel, šatna a sklad všeho, co se nevejde jinam.
Kam se chodí na hausbótu na záchod? - Do sprchy. A kde se na hausbótu sprchuje? Na záchodě. Je to zkrátka dva v jednom a jak dobře to funguje, záleží i na tom, jak svědomitě v marínách vypouštíte odpad a dopouštíte vodu. U některých kotvišť stojí domečky s toaletami a sprchami na předplacenou kartu, alternativně tedy můžete učinit hygieně zadost v nich. Ale když venkovní teplota padá k sedmi stupňům, není ta alternativa zas až tak přitažlivá.
Dá se na hausbótu vařit? - A nechcete radši pařit? Ale ano, v malé leč prakticky zařízené kuchyňce se dá uvařit i upéct cokoliv, od fazolí z konzervy přes těstoviny až po hovězí steaky. I když ty chutnaly nejlíp připravené na jednorázovém grilu přímo na molu.
Může na loď teenager? - Může, ale jen pokud na odvykací pobyt nastoupí dobrovolně. Na lodi totiž není wi-fi a dokonce ani elektřina a někdy ani signál. Elektronika a holicí strojky se dobíjejí přes adaptér z dvanáctivoltových zásuvek. Světlo a topení se napájejí z baterie dobíjené motorem. Dospělí členové posádky se napájejí pálenkou, kojenci mateřským mlékem. Jenom ti teenageři zůstávají na suchu.
Jaké to je na lodi za deště? - V Irsku prší každých třicet minut a pár kapek nikoho nerozhází. Jen při hustém lijáku se kormidelník přesune z otevřené paluby dolů pod střechu. Něco jiného je vítr. Ten dokáže, zejména na velkých jezerech, rozhodit loď i její posádku. My jsme ale měli na počasí obrovskou kliku a většinu dnů nám svítilo slunce. Jak praví jedno německé přísloví: Když cestují andělé, nebe se směje. No a my jsme jednoho andílka na palubě měli.
Pro věcné detaily ohledně brázdění irských kanálů, řek a jezer si dovolím odkázat na knihu S hausbótem po Irsku. Její titul svědčí o tom, že překlad z německého originálu se moc nepovedl – já rozhodně cestuju raději hausbótem než s hausbótem – ale když se přes to přenesete, dokážete si z všeobecných informací o Irsku, z kapitol o jednotlivých plavebních trasách, z citací, odkazů, mapiček a velkorysého počtu fotografií udělat reálnou představu o tom, co od poznávání Irska po vodě čekat. My jsme si loď bukovali přes česky hovořícího prostředníka, ale byl nám spíš k vzteku než k užitku, takže kdybyste se chtěli vydat v našich stopách, neopakujte naši chybu a obraťte se rovnou na poskytovatele. Plavili jsme se na Wave Queen od Carrickcraft a se službami i lodí jsme byli spokojení.
Teď už o hausbótech víte všechno, co jste chtěli, a možná i to, co jste nechtěli. Je čas se nalodit a zvednout kotvu. Řečeno samozřejmě obrazně, protože vy už víte, že kotva se nikdy nespouští, jako že fakt nikdy. Úplně slyším, jak vám vrtá hlavou proč. Tak já vám to prozradím: protože ta kotva se vám na dně velice snadno o něco zachytí. No a protože její úkol zní jasně, totiž držet, nemáte šanci ji vytáhnou zpátky. Tož proto.
Vzhůru za poznáváním Cora Droma Rúisc!
Pěkné počtení a pěkný hausbót.......😊😸